Dlaczego wybieramy patrona?

• Uzyskujemy swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół.
  • Promujemy osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania.
  • Pozyskujemy do współpracy instytucje i osoby związane z patronem.
  • Wchodzimy do rodziny szkół o tym samym imieniu, co może prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów.
  • Możemy oprzeć swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem, działalnością patrona i ogólnie uznawanych przez społeczność.
  • Wzbogacamy swoją obrzędowość związaną z patronem.

Czym się kierujemy przy wyborze patrona?

• Wybór patrona to sprawa najwyższej wagi. Nie może to być wybór przypadkowy, nieuzasadniony. Przy wyborze społeczność szkolna (rodzice, uczniowie, nauczyciele) musi kierować się rangą szkoły i rolą, jaką odgrywa w środowisku.
  • Imię szkoły – patron powinien nawiązywać do historii czy też współczesności Bydgoszczy, regionu Kujaw i Pomorza lub Polski, osiągnięć, ważnych kart historii lub zamiarów na przyszłość, a także stwarzać warunki do pracy dydaktyczno-wychowawczej z wychowankami.

Co już udało nam się zrobić?

• Wybory kandydatów na patrona przez uczniów w poszczególnych klasach.
  • Wybory kandydatów na patrona przez nauczycieli.
  • Wybory kandydatów na patrona przez rodziców w poszczególnych klasach.

Co jeszcze przed nami?

• Wybór kandydata na patrona przez Samorząd Uczniowski.
  • Wybór kandydata na patrona przez rodziców.
  • Prezentacja kandydatów przez uczniów i wychowawców w pomieszczeniach szkoły.
  • Ogólnoszkolne wybory kandydata na patrona przez uczniów, rodziców i nauczycieli.
  • Wystąpienie z wnioskiem o nadanie szkoły patrona do Rady Miasta Bydgoszczy.
  • Zapoznanie się z życiem i działalnością kandydata na patrona szkoły przez uczniów, rodziców i nauczycieli.
  • Przeprowadzenie kampanii informacyjnej dotyczącej kandydata na patrona.
  • Uroczyste nadanie SP nr 28 patrona.